kazalo
Odgovori na pogosta vprašanja glede izmenjav (na spletnih straneh UL)
Pravilnik o mednarodnih izmenjavah
V okviru programa Erasmus+ ali drugih mednarodnih programov, v katere je vključena Univerza v Ljubljani, lahko študent del svojih rednih študijskih obveznosti opravi na tuji (partnerski) instituciji. Obveznosti, ki jih opravi na partnerski instituciji, se mu ob izpolnjevanju določenih pogojev priznajo na matični univerzi. V program Erasmus+ je vključena tudi Fakulteta za računalništvo in informatiko (UL FRI).
Študent lahko sodeluje v mednarodni študijski izmenjavi, če izpolnjuje naslednje minimalne pogoje:
IZMENJAVA ŠTUDENTOV 1. STOPNJE:
IZMENJAVA ŠTUDENTOV 2. STOPNJE:
IZMENJAVA ŠTUDENTOV 3. STOPNJE:
Študent gre lahko na študijsko izmenjavo na institucijo iz seznama bilateralnih partnerjev (pdf) UL FRI, če je bilaterala sklenjena za želeno stopnjo študija. Študij na partnerski instituciji traja najmanj 3 mesece do največ 12 mesecev.
Pred odhodom v tujino se študent pripravi na bivanje v tujini ter zbira informacije o instituciji, kamor potuje. Glaven vir informacij je splet, koristne nasvete pa lahko študent dobi tudi od študentov, ki so se podobnih izmenjav že udeležili.
Študijska izmenjava je možna tudi na drugih institucijah, ki jih zajemajo posamezni razpisi.
Študent, ki želi na tuji instituciji pripravljati zaključno delo programa, na katerega je vpisan, mora imeti pred odhodom na študijsko izmenjavo odobreno temo zaključnega dela in pisno izjavo mentorja, da soglaša z izdelavo zaključne naloge na tuji instituciji (Obrazec za izdelavo zaključne naloge na tuji instituciji). Prav tako mora imeti tudi mentorja na tuji instituciji. Podpisan obrazec mora poslati na email erasmus@fri.uni-lj.si, da lahko pridobi potrjen Learning agreement in se mu tako izmenjava odobri.
Za zaključno delo praviloma ne more pridobiti več ECTS, kot jih ima zaključno delo na UL FRI. Če študent v času izmenjave v tujini pripravlja le zaključno delo, je trajanje tovrstne študijske izmenjave omejeno na 3 mesece. Mentor iz tuje institucije je lahko zapisan na diplomskem delu, ni pa potrebno, da je udeležen na zagovoru.
Študent mora po zaključku izmenjave pripraviti neformalno poročilo o izvedenem delu, v katerega vključi število ECTS, ki jih je opravil za delo. Podpisano poročilo iz strani mentorja v tujini in mentorja na UL FRI mora oddati v Studis.
Študent mora v tujini pridobiti toliko kreditov ETCS, kot jih ima na domači instituciji v semestru, ko je na izmenjavi. Vendar pa mora biti pridobljeno število kreditov najmanj 20 ECTS v enem semestru oziroma 40 ECTS v enem letu.
Študentu se priznajo opravljene obveznosti po sistemu »obdobje za obdobje« in »kreditne točke za kreditne točke«.
Če je študent na izmenjavi v času, ko bi na UL FRI poslušal predmete iz določenega semestra, se mu ta semester v celoti prizna, če je za obveznosti, ki jih je opravil v tujini, pridobil vsaj toliko ECTS, kot jih ima v tem semestru na UL FRI.
V primeru, da študent v času izmenjave ne pridobi dovolj ECTS za priznavanje semestra v celoti (vendar pridobi vsaj predpisano minimalno število ECTS), koordinator za mednarodne izmenjave v skladu z vsebino opravljenih predmetov in s pridobljenimi ECTS določi, kateri predmeti semestra se bodo študentu priznali in kateri ne. Pri tem mora študent na tuji instituciji praviloma izbrati take predmete, ki čim bolj pokrivajo tudi vsebine obveznih predmetov v tekočem semestru na domači instituciji.
Program Erasmus+
1. Študent, ki želi na izmenjavo v tujino preko programa Erasmus+, se prijavi na razpis preko sistema Studis.
Razpis programa Erasmus+ je navadno v decembru za naslednje študijsko leto.
a) Izbira petih partnerskih institucij po prioriteti, kamor želi iti študent na izmenjavo.
b) Študent si za potrebe študijske izmenjave izbere učitelja - mentorja na UL FRI.
Glavna naloga mentorja je, da študentu svetuje in pomaga pri izbiri predmetov na tuji instituciji. Mentor je lahko katerikoli učitelj na UL FRI (redni ali izredni profesor, docent, višji predavatelj ali predavatelj), s katerim se je potrebno predhodno dogovorili za mentorstvo.
2. O izboru UL FRI s sklepom obvesti prijavljene študente po elektronski pošti.
Komisija za študijske zadeve UL FRI izbere študente, ki jim odobri odhod v tujino. Izbor se vrši primarno glede na študijski uspeh študentov in motivacijsko pismo (kriteriji izbora so podani v razpisu).
3. Študenti, ki jim je študij v tujini odobren, so o nadaljnjih postopkih obveščeni s strani Službe za mednarodno sodelovanje na Univerzi v Ljubljani (SZMS-UL).
SZMS-UL ureja vse v zvezi z logistiko in finančnimi aspekti izmenjave.
Drugi programi
Postopek prijave na izmenjave v okviru drugih programov je določen v razpisu. Vse izmenjave mora predhodno odobriti Komisija za študijske zadeve UL FRI, zato mora študent pred prijavo vložiti vlogo za odobritev izmenjave.
1. Podpis študijskega sporazuma
Študent na partnersko institucijo pošlje s strani UL FRI ter študenta podpisan študijski sporazum (Learning Agreement ali krajše LA; to je seznam obveznosti, ki jih študent namerava opraviti v tujini). Ko mu partnerska institucija vrne še z njene strani podpisan sporazum, je izmenjava dokončno potrjena.
Študijski sporazum izpolnite v spletni aplikaciji Erasmus+ LA Management System (po potrebi je na voljo tudi predloga za LA kot Wordov dokument).
2. Pridobitev finančne pomoči
Za opravljanje študentske izmenjave preko programa Erasmus+ lahko študent zaprosi za finančno pomoč. Pri tem obdrži že obstoječe štipendije, ki jih prejema v Sloveniji.
a) Erasmus+ dotacija
Študent lahko zaprosi za Erasmus+ dotacijo preko spletne aplikacije UL.
Višina Erasmus+ finančne pomoči v času izmenjave se razlikuje od države do države, odvisno od višine življenjskih stroškov v posamezni državi. Države so tako razdeljene glede na višino življenjskih stroškov v tri skupine:
SZMS-UL vsako leto zaprosi tudi za dodatek Javnega sklada za razvoj kadrov in štipendiranje, ki ga študenti, ki izpolnjujejo pogoje, dobijo samodejno poleg Erasmus+ finančne pomoči (ni potrebno posebej zaprositi za ta dodatek). Študenti iz socialno-ekonomsko šibkega okolja lahko ob predložitvi odločbe Centra za socialno delo zaprosijo še za dodatek k Erasmus+ finančni pomoči.
b) Druge dotacije
Pri izmenjavah preko drugih programov (kot so razpisi Slovenskega štipendijskega sklada EGP in NFM za izmenjavo na Norveškem, Islandiji ali Lichtensteinu, razpisi Likarjevega sklada za študij na TUM in drugi) veljajo pogoji glede finančne pomoči, kot so navedeni v posameznem razpisu.
1. Gostujoča institucija študentu in UL FRI pošlje potrdilo o opravljenih študijskih obveznostih (Transcript of Records) na tuji instituciji, kjer so prikazani študentovi rezultati.
2. Študent mora v Studisu pod Mednarodne izmenjave na povezavi "Oddaja dokumentacije" oddati sledeče dokumente:
Pod Opombe študent vpiše predmete na UL FRI, za katere želi, da se mu priznajo za obveznosti, opravljene na tuji instituciji, še posebej, če to ni jasno razvidno iz študijskega sporazuma (Learning Agreement) (npr. če študent ni opravil vseh predvidenih študijskih obveznosti v tujini ali če ima v predmetniku na UL FRI vpisane druge predmete kot na študijskem sporazumu). Pod Opombe lahko študent vpiše tudi morebitna druga sporočila glede priznavanja.
Dokumentacijo v Studisu mora študent oddati najkasneje tri mesece po zaključeni izmenjavi oziroma pred koncem študijskega leta, v katerem je bil na izmenjavi. V kolikor potrebujete priznane predmete zaradi vpisa v višji letnik, morate dokumentacijo oddati najkasneje do 20. avgusta za tekoče študijsko leto.
3. Vlogo za priznavanje opravljenih obveznosti v tujini obravnava Komisija za študijske zadeve UL FRI.
Sklep o tem, kateri predmeti se študentu priznajo v zameno za opravljene obveznosti v tujini, sprejme Komisija za študijske zadeve na predlog koordinatorja za mednarodne izmenjave. Študentu se priznane obveznosti vpišejo v Studis in hkrati izda sklep o priznavanju obveznosti iz tujine, o čemer je študent obveščen preko sistema Studis.
Ko so študentu priznane obveznosti, ki jih je opravil v tujini, lahko v sistemu Studis prevzame še potrdilo o priznavanju obveznosti, ki ga mora posredovati UL.
4. Študent preko spletne aplikacije SZMS-UL posreduje:
5. Informacija o opravljeni študijski izmenjavi v tujini se vpiše v prilogo k diplomi oz. magisteriju.
V primeru, da študent iz katerega koli vzroka odstopi od izmenjave v tujini, je dolžan o tem obvestiti koordinatorja za mednarodne izmenjave na UL FRI (lahko po elektronski pošti). Koordinator za mednarodne izmenjave na UL FRI nato o odstopu študenta obvesti SZMS-UL in tujo institucijo.
Neformalna poročila študentov, ki so bili v preteklih letih na študijski izmenjavi, si lahko ogledate v spletni učilnici v predmetu Študenti na izmenjavi.
Študenti UL FRI lahko v tujini opravljajo tudi praktično usposabljanje, bodisi v okviru programa Erasmus+ ali drugih mednarodnih programov, v katere je vključena Univerza v Ljubljani. Razpis za praktično usposabljanje Erasmus+ je navadno na voljo na začetku koledarskega leta in se nanaša na opravljanje praktičnega usposabljanja v akademskem letu, ki sledi.
Na mednarodno izmenjavo za praktično usposabljanje lahko odide študent, ki izpolnjuje minimalne pogoje:
Program Erasmus+ omogoča opravljanje praktičnega usposabljanja tudi diplomantom, ki se na izmenjavo prijavijo v zadnjem letniku študija in opravijo praktično usposabljanje po končanem študiju, vendar ne kasneje kot v enem letu po diplomi.
Študent lahko opravi Erasmus+ praktično usposabljanje v podjetjih oz. centrih izobraževanja ene od držav članic EU, na Islandiji, Lihtenštajnu, na Norveškem, v Turčiji ali v Makedoniji.
Študent si sam izbere podjetje ali center izobraževanja, kjer bi želel opravljati Erasmus+ praktično usposabljanje, ki je omejeno na najmanj 2 meseca in največ 12 mesecev.
Erasmus+ praktičnega usposabljanja ni mogoče opravljati v:
1. Študent, ki želi na praktično usposabljanje v tujino preko programa Erasmus+, se prijavi na razpis v skladu z navodili v razpisu.
Razpis programa Erasmus+ je navadno v decembru za naslednje študijsko leto.
V prijavnici ni nujno izpolniti naziva organizacije, če se študent še ni odločil, kje bo opravljal praktično usposabljanje. Pri tem si izbere tudi učitelja-mentorja na UL FRI, ki mu bo svetoval pri vsebini programa praktičnega usposabljanja.
2. O izboru UL FRI s sklepom obvesti prijavljene študente po elektronski pošti.
Komisija za študijske zadeve UL FRI izbere študente, ki jim odobri odhod v tujino. Izbor se vrši primarno glede na študijski uspeh študentov in motivacijsko pismo (kriteriji izbora so podani v razpisu).
3. Študenti, ki jim je opravljanje praktičnega usposabljanja v tujini odobreno, so o nadaljnjih postopkih obveščeni s strani Službe za mednarodno sodelovanje na Univerzi v Ljubljani (SZMS-UL).
SZMS-UL ureja vse v zvezi s finančnimi aspekti izmenjave.
1. Študent mora najti organizacijo, v kateri bo opravljal praktično usposabljanje.
Tematika praktičnega usposabljanja mora soditi na področje računalništva in informatike.
2. Podpis sporazuma za praktično usposabljanje (Learning Agreement for Traineeships).
Študent mora z organizacijo uskladiti program praktičnega usposabljanja (pri tem mu je v pomoč mentor za izmenjavo), ki ga podpišejo študent, organizacija in koordinator na UL FRI. Kopijo podpisanega sporazuma za praktično usposabljanje mora študent posredovati na SZMS-UL.
3. Pridobitev finančne pomoči
Za opravljanje praktičnega usposabljanja preko programa Erasmus+ lahko študent zaprosi za finančno pomoč. Pri tem obdrži že obstoječe štipendije, ki jih prejema v Sloveniji.
a) Erasmus+ dotacija
Študent lahko zaprosi za Erasmus+ dotacijo preko spletne aplikacije UL.
Višina Erasmus+ finančne pomoči v času izmenjave se razlikuje od države do države, odvisno od višine življenjskih stroškov v posamezni državi. Države so tako razdeljene glede na višino življenjskih stroškov v tri skupine:
SZMS-UL vsako leto zaprosi tudi za dodatek Javnega sklada za razvoj kadrov in štipendiranje, ki ga študenti, ki izpolnjujejo pogoje, dobijo samodejno poleg Erasmus+ finančne pomoči (ni potrebno posebej zaprositi za ta dodatek).
Erasmus+ finančna pomoč (in dodatek Sklada RS za razvoj kadrov in štipendije) je zaradi omejenih sredstev navadno omejena na 3 mesece in na eno praktično usposabljanje na študijsko leto (ne glede na trajanje).
1. Študent mora v Studisu pod Mednarodne izmenjave na povezavi "Oddaja dokumentacije" oddati sledeče dokumente:
Dokumentacijo v Studisu mora študent oddati najkasneje tri mesece po zaključeni izmenjavi oziroma pred koncem študijskega leta, v katerem je bil na izmenjavi.
2. Vlogo za priznavanje opravljenega praktičnega usposabljanja v tujini obravnava Komisija za študijske zadeve UL FRI.
Sklep o priznavanju praktičnega usposabljanja v tujini sprejme Komisija za študijske zadeve na predlog koordinatorja za mednarodne izmenjave. Študentu se priznane obveznosti vpišejo v Studis (le za študente visokošolskega strokovnega študija in predmet Delovna praksa) in hkrati izda sklep o priznavanju obveznosti iz tujine, o čemer je študent obveščen preko sistema Studis.
3. V primeru izmenjave po programu Erasmus+ študent prek spletne aplikacije SZMS-UL posreduje:
4. Informacija o opravljenem praktičnem usposabljanju v tujini se vpiše v prilogo k diplomi oz. magisteriju.
Če je študent vpisan na visokošolski strokovni študij, se mu v tujini opravljeno praktično usposabljanje prizna kot sestavni del študijskega programa, ki ga študent sicer opravlja na matični instituciji (predmet Delovna praksa). Za uspešno opravljeno praktično usposabljanje dobi študent oceno, ki jo mentor v podjetju, kjer je študent opravil praktično usposabljanje, vpiše v Sporazum za praktično usposabljanje (razdelek After the Mobility). Pridobljena ocena je številčna od 1 (slabo) do 5 (odlično) in se prevede v veljavni sistem ocenjevanja na Univerzi v Ljubljani.
V primeru, da študent iz katerega koli vzroka odstopi od izmenjave in opravljanja praktičnega usposabljanja v tujini, je dolžan o tem obvestiti koordinatorja za mednarodne izmenjave na UL FRI (lahko po elektronski pošti). Koordinator za mednarodne izmenjave na UL FRI nato o odstopu študenta obvesti SZMS-UL. Študent mora o odstopu obvestiti tudi organizacijo v tujini, če se je z njo že dogovarjal za opravljanje praktičnega usposabljanja.
Mednarodna potka: Praksa v tujini
Karierni centri Univerze v Ljubljani (KC UL) so pripravili pot Mednarodna potka: Praksa v tujini, s pomočjo katere si lahko študenti pripravite načrt iskanja prakse in priprave na prakso.
Praksa, še posebej praksa v tujini, je odlično dopolnilo vašega življenjepisa. Vsak potencialni delodajalec si želi zaposliti nekoga, ki ima izkušnje. V današnjem globalnem svetu pa so izkušnje dela v mednarodnem okolju še bolj cenjene.
Vendar želja po odhodu še ni dovolj, zato vam v KC UL svetujejo, da si pripravite načrt iskanja prakse in priprave na prakso. Da bi vam olajšali delo, so vam pripravili “plonk listek”, ki vključuje različne aktivnosti (tako nujne kot izbirne), ki vam bodo v pomoč pri izpolnitvi vaše želje opraviti prakso v tujini.
"Plonk listek" najdete v POPR-u, v sklopu funkcionalnosti poimenovanih Poti. Poti so orodje, ki vam pomaga pri pridobivanju novih znanj, razvoju spretnosti ali vas poglobljeno informira o določenem področju. Pot, ki so jo poimenovali, Mednarodna potka: Praksa v tujini, bo vaš kažipot aktivnosti na poti do nastopa prakse v tujini.
Vabijo vas, da v POPRu poiščete pot, se prijavite in začnete obiskovati predlagane aktivnosti.
Kako se prijavite?
Če že veste, da bo obisk poti za vas uporaben, se nanjo lahko prijavite s klikom semle. Če ste študenti, pa še niste seznanjeni s POPR-om, se najprej vpišite s svojo digitalno UL identiteto, da boste lahko dostopali do ponudbe KC UL.
Portal GoinGlobal
Z aprilom 2017 je študentom in diplomantom UL ponovno omogočen brezplačen dostop do portala GoinGlobal, ki predstavlja odličen vir koristnih informacij pri iskanju študijskih praks oziroma pripravništev v tujini.
Na portalu lahko najdete:
Dostop do portala je možen z vseh stacionarnih računalnikov na fakultetah in akademijah Univerze v Ljubljani preko povezave https://online.goinglobal.com/. Z gumbom »Create Account« si lahko med dostopanjem preko univerzitetnega omrežja ustvarite osebni račun ter nato do vsebin dostopate s katere koli lokacije (oddaljeni dostop). V primeru težav z dostopom se lahko obrnete na karierno svetovalko Sašo Radusinović (aleksandra.radusinovic@uni-lj.si; tel.: 01/241 86 84). Kreiranje accounta v času, ko smo doma in ni mogoče dostopati do stacionarnih računalnikov na fakulteti se nahaja v priponki.
Univerza v Ljubljani vas obvešča, da ima podjetje GoinGlobal sedež v ZDA: v skladu z določili Zakona o varstvu osebnih podatkov (Uradni list RS, št. 94/07 – UPB) boste s prijavo na portal GoinGlobal svoje osebne podatke iznesli v tretjo državo (v državo, ki nima sedeža in ni registrirana v državi članici EU ali EGP ali zanjo kako drugače ne velja njen pravni red).
Portal ErasmusIntern.org
Portal za Erasmus+ prakse ErasmusIntern.org združuje ponudnike praktičnega usposabljanja in študente, ki iščejo priložnosti za praktično usposabljanje v tujini.
Druge povezave
Druge koristne povezave za praktično usposabljanje (pri tem študente opozarjamo naj bodo nadvse previdni pri morebitnih storitvah posredniških agencij):
podjetje Eurocontrol (HR Department), Belgija; kontaktna oseba: ga. Caroline Collard, caroline.collard@eurocontrol.int, spletna stran: current vacancies.
podjetje Somnus Collective S.A.E, Paragvaj; kontaktna oseba: g. George Ioseliani, info@somnuscollective.com, spletna stran: https://somnuscollective.com/, področje dela: razvoj iger v Unreal 5, C++, oblikovanje iger, 3D modeliranje, animacija.
Podatki o koordinatorju na domači instituciji
Kadar izpolnjujete prijavo na tujo institucijo (host institution), morate napisati tudi podatke o koordinatorju za mednarodne izmenjave na domači instituciji (home institution).
Koordinator na univerzi (Institutional Coordinator):
Ms. Bibi Ovaska Presetnik, International Office at UL
University of Ljubljana
Kongresni trg 12, SI-1000 Ljubljana
Phone: +386 1 2418 594
Fax: +386 1 2418 593
E-mail: student.office@uni-lj.si
Koordinator na fakulteti (Departmental Coordinator):
Vesna Gračner, International Exchange Coordinator at UL FRI
Faculty of Computer and Information Science
Večna pot 113, SI-1000 Ljubljana
Phone: +386 1 479 8249
E-mail: izmenjave@fri.uni-lj.si
Erasmus+ ID koda
Erasmus+ ID koda Univerze v Ljubljani (vaše domače institucije) je SI LJUBLJA01.
Številka Erasmus+ listine Univerze v Ljubljani “Erasmus Charter for Higher Education” (ECHE) 2021-2027: 101009159 - ECHE UL
Področje študija je Information and Communication Technologies (ICTs), pripadajoča ISCED koda področja (Subject Area Code) pa 061.
Email: izmenjave@fri.uni-lj.si
Vesna Gračner
Vodja mednarodne pisarne in koordinatorka za mednarodne izmenjave
Email: izmenjave@fri.uni-lj.si
Telefon: +386 1479 8249
Govorilne ure: ponedeljek med 10.00 in 11.00 po Zoomu (https://uni-lj-si.zoom.us/j/98825527137)
Prostor: R3.04
strok. sod. mag. Ksenija Rozman
pomočnik Koordinatorja za mednarodne izmenjave
Email: ksenija.rozman@fri.uni-lj.si
Telefon: +386 1479 8282
Govorilne ure: ponedeljek med 10.00 in 11.00 po Zoomu (https://uni-lj-si.zoom.us/j/98825527137)
Prostor: R3.73