Ste se kdaj vprašali, zakaj so sodobni računalniki tako zmogljivi?
Za to so zaslužna digitalna integrirana vezja (čipi oz. mikročipi), ki so zelo majhna in izjemno hitra. Zmožna so izračunati več milijonov operacij v sekundi. Nastala so v petdesetih letih prejšnjega stoletja in od tedaj se nenehno izpopolnjujejo. Gre za eno največjih revolucij v tehniki nasploh.
Za računalničarja morda ni ključno, da o njih ve vse, pomembno pa je, da pozna njihove bistvene lastnosti. Kakšne funkcije izvajajo, kako jih načrtujemo in kako jih povezujemo med seboj? Osnovni elementi, iz katerih so sestavljena digitalna integrirana vezja, so tranzistorji. Spoznali bomo njihove značilnosti. Kako iz njih sestavimo naprave, ki znajo karkoli izračunati? Kako delujejo vezja, ki jih uporabnik lahko programira in tako po potrebi določa njihovo delovanje? Spoznali bomo, na kakšne načine računalnik pomni informacije, kako delujejo zapahi, registri, pomnilniki DRAM, SRAM. Skratka, spoznavanje digitalnih vezij bo pri nas v službi razumevanja delovanja računalnikov.
Predmetno delo vključuje tedenski kviz (snov iz predhodnih predavanj), 2 seminarja, 2 kolokvija in končni izpit.
Kviz je tedenski in vključuje snov iz predhodnih predavanj, rok za oddajo seminarjev je sredi novembra in konec decembra.