• Tehnologije Nvidia za raziskave umetne inteligence na UL FRI
Novice

Raziskovalci umetne inteligence na Fakulteti za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani (UL FRI) potrebujejo veliko računske moči, ki jo uspešno zagotavljajo tehnologije podjetja Nvidia. Konferenca Dan umetne inteligence, ki bo 25. marca na UL FRI, je rezultat vse tesnejšega sodelovanja med fakulteto in vodilnim razvijalcem tehnologij za umetno inteligenco.


Na konferenci bodo prikazane metode umetne inteligence, ki so jih razvili slovenski raziskovalci, ter primeri vpeljave umetne inteligence v prakso. Med njimi bodo predstavljeni projekt izgradnje velikega jezikovnega modela za slovenščino GaMS ter vzpostavitev podatkovnega centra za jezike, razpoznava govora, zaznavanje industrijskih napak, razpoznava globokih ponaredkov, sistem zaščite identitete ter uporaba UI na energetsko učinkovitih manjših napravah.

 

Nvidia bo predstavila priložnosti za podporo raziskovalnemu delu in izobraževanju na področju umetne inteligence, kar vključuje tehnologije in izobraževanja podjetja Nvidia, ter podporo industriji in zagonskim podjetjem v okviru programov in širšega ekosistema podjetja.

 

S podjetjem Nvidia je UL FRI poglobila sodelovanje skozi prizadevanja za postavitev novega podatkovnega centra, ki bo do jeseni že deloval  na strehi fakultete. Zanj želijo raziskovalci pridobiti najzmogljivejšo opremo, s katero bo mogoče učiti velike jezikovne modele in izvajati zahtevnejše raziskave.

 

Podjetje NVIDIA je največji proizvajalec grafičnih procesnih enot (GPU), tehnologije, ki poganja globoko učenje in s tem revolucijo v umetni inteligenci. Fakulteta za računalništvo in informatiko UL pa je že štiri desetletja raziskovalno v vrhu razvoja metod umetne inteligence, ki jih uspešno aplicira na različna področja in aktualne probleme v industriji in družbi.

 

UL FRI je tesno vpeta tudi v vzpostavitev slovenske tovarne umetne inteligence, ki je del projekta izgradnje novega slovenskega superračunalnika in daje velik poudarek na uporabi umetne inteligence v podjetjih, raziskovalnih organizacijah in javnemu sektorju. V okviru tovarne umetne inteligence bo fakulteta s partnerji ponujala izobraževanja s področja umetne inteligence in superračunalništva, svetovanje, pomoč pri uporabi razvitih rešitev in pri gradnji lastnih modelov, enostaven dostop do podatkov in uporabniku prijazna programska orodja.

 

Več o dogodku preberite tudi v novici na STA Znanost: