• Razstava Zeleni transformator
Novice

V avli FRI je med 22. 11. in 11. 12. 2022 na ogled razstava Zeleni transformator. Večmedijski projekt sta umetnika Stojan in Stane Špegel ustvarila kot spomin in opomin na rudarsko tradicijo, ki je močno zaznamovala Velenje z okolico.


Velenje je mesto, ki je zraslo na premogu, rudarska tradicija pa je močno zaznamovala razvoj mesta in življenja tukajšnjih prebivalcev. 145-letnemu izkopavanju premoga v rudniku Velenje se navkljub spreminjajočim razmeram na energetskem trgu vse bolj bliža konec. Prav tako obratovanju Termoelektrarne Šoštanj. Oba industrijska pogona sta v preteklosti poleg degradacije okolja bila tudi izvor zvočnega onesnaževanja Šaleške doline.

 

Skladatelj in avtor multimedijskih vsebin Stane Špegel je skupaj z bratom Stojanom, magistrom likovnih umetnosti,  še pred začetkom zapiranja teh energetskih objektov kot opomin in spomin pripravil večmedijski projekt »Zeleni transformator«. Ta poleg desetih glasbenih kompozicij, ki so v pretežni meri kreirane iz moduliranih v rudniku lignita in termoelektrarni posnetih industrijskih zvokov, vsebuje tudi deset avdio-vizualnih del.

 

Pri nastajanju tega projekta je uporabljana le »zelena« električna energija proizvedena v domači solarni  elektrarni. Gre torej za brezogljično transformacijo industrijskega hrupa v glasbene, grafične in video vsebine.

 

Ogled spletne razstave tudi spletni strani Zeleni transformator.

 

O avtorjih in projektu

Stane Špegel je skladatelj in avtor multimedijskih vsebin zelo vpet v dogajanje v Šaleški dolini, zato je še pred začetkom zapiranja teh energetskih objektov, posnel album »Zeleni transformator« / »Green Transformer« z desetimi avtorskimi skladbami. Te so v pretežni meri komponirane iz moduliranih »industrijskih« zvokov, ki jih je v zadnjih nekaj letih posnel v rudniku lignita, muzeju premogovništva, termoelektrarni in okolici klasirnice ter deponije premoga. Album je eklektična mešanica industrijskih elektro-mehanskih zvokov, ki so bistveni del urbanih ritmov, harmonij in melodij. Te segajo tudi v polja zelenih transformacij, saj je bila pri nastajanju tega projekta uporabljana le »zelena« električna energija proizvedena v domači solarni  elektrarni. Gre torej za brezogljično transformacijo industrijskega hrupa v glasbo in obenem pogled v prihodnost ob vse bolj prisotni peti industrijski revoluciji.

 

Projekt je nadgrajen še z likovnimi deli diplomiranega slikarja in magistra likovnih umetnosti Stojana Špegla iz njegovega cikla »Industrijski motivi«. Posebej za ta projekt je Stane njegova likovna dela s pomočjo sodobnih grafičnih orodij iz statičnih podob transformiral v gibajoče, žive slike, ki prinašajo tudi nove zgodbe. Rezultat te transformacije je ta postindustrijski pop art tudi pričevalec časa in zgodovinski spomin.

 

Glasbeni album je založila renomirana založba Magnatune iz ZDA.

 

Več o avtorjih na monom.si in stojanspegel.si.