Danes je ohranjanje kulturne dediščine vse bolj povezano z digitalno tehnologijo. Tradicionalni artefakti se digitalizirajo in shranjujejo v digitalni obliki, poleg tega pa nastaja vedno več novih artefaktov, ki so že od začetka ustvarjeni kot digitalni.
Ko so artefakti v digitalni obliki, je za njihovo varnost in ohranjanje ključna kriptografija. A zaradi hitrega razvoja kvantnih računalnikov so številni kriptografski sistemi, ki jih danes uporabljamo, ogroženi. To velja ne samo za same kriptografske metode, ampak tudi za napredne tehnologije, kot so bločne verige, ki postajajo vse bolj pomembne pri ohranjanju kulturne dediščine.
Na to pomembno tematiko opozarja prof. dr. Denis Trček v svojem raziskovalnem članku z naslovom Heritage preservation in quantum computing era – reference procedures, objavljenem v reviji Npj Heritage Science.
Prispevek predstavlja poglobljeno analizo ohranjanja digitalne in digitalizirane kulturne dediščine v kontekstu hitro razvijajoče se paradigme kvantnega računalništva. Namen raziskave je oblikovati ustrezne referenčne postopke, ki bodo omogočili predvideti in realizirati potrebne rešitve za zaščito kulturnih artefaktov tudi v prihodnosti.
Za razumevanje in razvoj teh postopkov je ključno poznati konceptualne spremembe, ki jih prinaša kvantno računalništvo, saj te vplivajo tako na sam pristop k varovanju podatkov kot tudi na tehnologije, ki jih pri tem uporabljamo. V sklopu raziskave so bili oblikovani in eksperimentalno preizkušeni postopki za novo arhitekturo bločne verige z imenom Culturae Archivum. Ta arhitektura, ki temelji na ekosistemu Ethereum, je zasnovana za delovanje na (trans)nacionalni ravni in je usmerjena k trajnostnim rešitvam, kar je ključno za dolgoročno ohranjanje kulturne dediščine.
Slika: Performanse bločne verige Culturae Archivum (odporne proti kvantnim računalnikom)
Celoten članek si lahko preberete na povezavi: Trček, D. Heritage preservation in quantum computing era – reference procedures. npj Herit. Sci. 13, 210 (2025).