Srčno popuščanje je eden najzahtevnejših kliničnih sindromov sodobne medicine. Njegovi znaki in simptomi so pogosto nespecifični, kar otežuje zgodnje prepoznavanje bolezni in natančno oceno tveganja. V sodobni medicini zato narašča potreba po naprednih digitalnih rešitvah, ki bi zdravnikom pomagale pri hitrejšem in bolj zanesljivem diagnosticiranju ter odločanju.
Ena takšnih rešitev je sistem za podporo odločanju STRATIFYHF – inovativno orodje, ki temelji na umetni inteligenci in so ga pomagali razviti raziskovalci Fakultete za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani (UL FRI). Sistem uporablja napredne analitične metode za oceno tveganja, postavljanje diagnoze in napovedovanje poteka srčnega popuščanja.
Uspešnost sistema je mednarodna raziskovalna skupina, v kateri so sodelovali Zoran Bosnić, Petar Vračar, Matej Pičulin in Borut Flis z UL FRI, predstavila v nedavnem znanstvenem članku objavljenem v reviji BMJ Open.
Avtorji so v članku predstavili razvoj sistema za podporo pri odločanju, ki je namenjen zaznavanju ter ocenjevanju srčnega popuščanja. Osredotočili so se na to, kako lahko z analizo različnih kliničnih podatkov, kot so laboratorijski izvidi, simptomi in podatki o pacientih, pomagamo zdravnikom pri postavljanju natančnejših diagnoz ter razvrščanju bolnikov glede na tveganje in resnost bolezni.
Sistem so testirali na retrospektivnih in v prospektivnih študijah v dejanskem kliničnem okolju. Ugotovili so, da lahko z metodami umetne inteligence značilno izboljšajo točnost kliničnih odločitev, hkrati pa so zagotovili, da sistem deluje na pregleden način in zdravnikom ponuja razlage za svoja priporočila. Uporaba zanesljivega orodja za podporo pri zapletenih odločitvah lahko pomembno prispeva k zgodnejšemu odkrivanju in boljšemu zdravljenju srčnega popuščanja.
Celoten članek lahko preberete na povezavi:
Charman SJ, Okwose NC, Groenewegen A, et al. Clinical validation of an artificial intelligence-based decision support system for diagnosis and risk stratification of heart failure (STRATIFYHF): a protocol for a prospective, multicentre longitudinal study. BMJ Open 2025;15