Na Fakulteti za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani že šestnajstič izvajamo Poletno šolo FRI za mlade, ki imajo željo po učenju novih računalniških znanj. Naslednji teden, med 26. in 30. junijem ter med 3. in 7. julijem, pričakujemo skoraj 90 udeležencev na petih delavnicah.
V današnji družbi, ki se pospešeno digitalizira, le uporaba novih tehnologij ni dovolj. Otroci v šolah v okviru obveznih in izbirnih vsebin žal ne dobijo ne znanja ne motivacije, da bi računalnike spremnili v svoje orodje. Luknjo se trudijo zapolniti različna društva in organizacije, med njimi tudi Fakulteta za računalništvo in informatiko.
Zaposleni na FRI smo ključni del računalniške stroke v Sloveniji, to jemljemo kot odgovornost in priložnost, zato redno organiziramo delavnice, kjer lahko otroci in mladi dobijo odlično popotnico za ustvarjanje in razvijanje svojega talenta in znanja v digitalnem svetu. Prepričani smo, da je pomembno z računalniškim mišljenjem začneti seznanjati že otroke, pri čemer ne govorimo o igranju igric in neskončnem gledanju video posnetkov. Ker je računalniško mišljenje povezano z naravoslovjem in s strateškim reševanjem problemov, nas ne zanima le uporaba računalnika ali pametnega telefona, ampak kako naprava deluje in kako jo naučiti, da bo počela še kaj novega. V času petdnevnih delavnic Poletne šole FRI udeleženci rešujejo zanimive izzive ali s pomočjo novih tehnologij ob podpori mentorjev razvijejo povsem svoje ideje, predvsem pa se učijo skozi igro, praktično delo in zabavo.
Razigrani mladi računalničarji bodo spoznali, da je Minecraft lahko več kot le igra in bodo v znanem kvadratkastem okolju gradnjo novih svetov pospešiti z enostavnim programiranjem (Sprogramiraj svoje Minecraft mesto).
Starejši osnovnošolci in dijaki bodo sestavili bodo vremensko postajo in spoznali delovanje senzorjev pri upravljanju dronov (Od interneta stvari do dronov), dijaki in študenti bodo spoznali enega najbolj razširjenih programskih jezikov python in napisali prve programe (Osnove programiranja v pythonu), najbolj zagreti, ki radi rešujejo zapletene računalniške izzive, pa se bodo učili naprednega programiranja in se bodo izurili v novih strategijah reševanja nalog z računalniških tekmovanj (Programiranje v višji prestavi).
Letošnja novost je delavnica VR – Navidezna resničnost, na kateri se bodo dijaki spoznali z orodji za izdelavo videoiger v virtualni resničnosti ter izdelali za očala za navidezno resničnost.
Pri izvedbi sodelujejo učitelji, asistenti in študenti Fakultete za računalništvo in informatiko, izvedbo Poletne šole FRI pa podpirajo tudi podjetja, ki razumejo pomen zgodnjega in kakovostnega učenja računalniških vsebin. Pokrovitelji Poletne šole FRI so letos Business Solutions, Comtrade Gaming, Kolektor in Razum, donator Telekom Slovenije ter medijski pokrovitelj revija Monitor.
Po poletni šoli bodo otroci zagotovo želeli še več delati na računalniku – toda ne zato, ker je to najlažja zabava, ampak ker bodo hoteli uresničiti svoje ideje