Interdisciplinarni magistrski študijski program druge stopnje
mag. inž. rač. in mat. (MAG)
Informativna dneva programa Računalništvo in matematika:
V interdisciplinarni magistrski študijski program 2. stopnje Računalništvo in matematika se lahko vpiše kandidat, ki je končal:
a) Študijski program najmanj prve stopnje, ovrednoten z najmanj 180 kreditnimi točkami, s strokovnih področij računalništva ali informatike, matematike, finančne matematike, pedagoške matematike, statistike, fizike, ali enakovreden študijski program, pridobljen po dosedanjih predpisih v RS ali tujini.
b) Študijski program najmanj prve stopnje, ovrednoten z najmanj 180 kreditnimi točkami, z drugih strokovnih področij, ali enakovreden študijski program, pridobljen po dosedanjih
predpisih v RS ali tujini, če je pred vpisom opravil študijske obveznosti, bistvene za nadaljevanje študija. Te obveznosti določi študijska komisija in obsegajo od 10 do največ 60 kreditnih točk, kandidati pa jih lahko opravijo med študijem na prvi stopnji, v programih za izpopolnjevanje ali z opravljanjem izpitov pred vpisom v magistrski študijski program.
V primeru omejitve vpisa se pri izbiri kandidatov za vpis upošteva:
Temeljni cilj magistrskega študijskega programa 2. stopnje Računalnitvo in matematika je diplomirane računalničarje in matematike, ki se želijo vključiti v razvojno delo v gospodarstvu ali pričeti z lastnim raziskovalnim delom na področju računalniške matematike usposobiti za te naloge.
Diplomanti so usposobljeni za delo na razvoju informacijskih tehnologij, za raziskovalno delo na področju matematike in računalništva, to jim tudi pomaga pri osvajanju novih znanj v hitro razvijajoči se računalniški znanosti.
Diplomant si pridobi naslednje splošne kompetence:
Predmetnospecifične kompetence, ki se pridobijo s programom:
Študentu se lahko priznajo tista znanja, pridobljena v različnih oblikah izobraževanja, ki po vsebini ustrezajo učnim vsebinam predmetov v programu Matematika. O priznavanju znanj, pridobljenih pred vpisom, odloča študijska komisija na Oddelku za matematiko FMF na podlagi pisne vloge študenta, priloženih spričeval in drugih listin, ki dokazujejo uspešno pridobljeno znanje in vsebino teh znanj.
Pri priznavanju posameznega predmeta bo študijska komisija na Oddelku za matematiko FMF upoštevala naslednja merila:
V primeru, da študijska komisija na Oddelku za matematiko FMF ugotovi, da se pridobljeno znanje lahko prizna, se to ovrednoti z enakim številom točk po sistemu ECTS, kot znaša število točk pri predmetu, ki bo priznan. Pri tem se uporablja Pravilnik o postopku in merilih za priznavanje neformalno pridobljenega znanja in spretnosti, sprejet na seji Senata Univerze v Ljubljani 29. maja 2007.
Za napredovanje iz 1. v 2. letnik mora študent opraviti za vsaj 54 ECTS obveznosti, za ponavljanje 1. letnika pa vsaj 30 ECTS.
Skupaj študent zbere 120 ECTS. Od tega:
Ob prehodu na predlagani študijski program druge stopnje se diplomantom študijskih programov druge stopnje Matematika, Pedagoška matematika, Finančna matematika ter Računalništvo in informatika prizna največ do 60 ECTS obveznosti, ki so jih že opravili na predhodnem študijskem programu.
Pod enakimi pogoji kot v prejšnjem odstavku je možen tudi prehod iz primerljivih univerzitetnih študijskih programov s področja matematike, računalništva in informatike drugih visokošolskih zavodov ter iz tehničnih ali naravoslovnih usmeritev (6.1 po ISCED), če kandidat izpolnjuje splošne pogoje za vpis na študij 2. stopnje.
Kandidat iz drugega odstavka mora pred vpisom opraviti še študijske obveznosti, ki so bistvene za nadaljevanje študija; te obveznosti se določijo glede na že pridobljeno znanje s področja matematike in računalništva in obsegajo do 60 kreditnih točk, kandidat pa jih lahko opravi med študijem, v programih za izpopolnjevanje ali z opravljanjem izpitov pred vpisom v magistrski študijski program.
Vpis v 2. letnik predlaganega študijskega programa je možen v naslednjih primerih:
Znanje se večinoma preverja s pisnim in/ali ustnim izpitom ter ocenjuje z ocenami 1-5 (negativno) in 6-10 (pozitivno).
Mobilnost študentov se na FRI in FMF izvaja v sodelovanju s Službo za mednarodno sodelovanje UL.
Mobilnost študentov v Republiki Sloveniji se izvaja na podlagi Nacionalne mobilnosti študentov med slovenskimi univerzami.
Mobilnost študentov FRI in FMF se v tujini izvaja v skladu s sklenjenimi bilateralnimi pogodbami (40 na FRI in 31 na FMF) v okviru programa VŽU/Erasmus.
Seznam bilateralnih pogodb FRI je dostopen na spletni strani.
Seznam bilateralnih pogodb FMF je dostopen na njihovi spletni strani.
Poleg programa VŽU/Erasmus se na fakultetah izvajajo tudi drugi sporazumi, ki so sklenjeni na nivoju UL.
Mobilnost študentov se izvaja preko javno objavljenih razpisov (na oglasnih deskah, ter na spletni strani FRI in na spletni strani FMF). Prijave študentov potrdi Komisija za študentske zadeve FRI oziroma FMF.
Mobilnost študentov FMF po letih je razvidna na strani
http://www.fmf.uni-lj.si/si/studenti-matematike/erasmus/bilateralne-pogodbe/.
Mobilnost študentov FRI po letih je razvidna iz tabele, ki je v Prilogi 14, Tabela 4 »Izmenjava študentov FRI«.
Študentom se mobilnost opravljena v tujini prizna na osnovi obveznega navodila za izvajanje mednarodnih študentskih izmenjav in študijskih praks, ki jih je izdala UL, Služba za mednarodno sodelovanje. V skladu z navodilom mora študent v tujini pridobiti minimalno število ECTS, to je 20 ECTS/semester ter 40 ECTS/štud. leto. V okviru študija na FRI ali FMF se študentu skupno lahko prizna največ 30 ECTS/semester ter 60 ECTS/štud. leto obveznosti opravljenih v tujini.
Študentom se mobilnost opravljena doma prizna v skladu s Pravilnikom o izmenjavi študentov med članicami UL ter na osnovi Postopka za izvajanje sporazuma o izmenjavi študentov med slovenskimi univerzami
(https://www.uni-lj.si/mednarodno_sodelovanje_in_izmenjave/clanstva_v_zdruzenjih/).
Študenti bodo lahko nadaljevali študija na tretji stopnji ter se vključili v znanstveno-raziskovalno in razvojno delo.