Strokovnjaki s področja računalništva navdih za reševanje aktualnih problemov iščejo v različnih virih. Povsem logično je, da inspiracijo za marsikatero rešitev najdejo v naravi, saj so zaradi evolucije organizmi v naravi razvili izjemne metode za reševanje različnih problemov, s katerimi se soočajo vsak dan. Posledica tega je, da mnogo zelo znanih algoritmov za reševanje kompleksnih problemov posnema obnašanje organizmov v naravi. Tako na primer eden od algoritmov za iskanje najkrajše poti posnema obnašanje mravelj, sistem za hitro vzpostavitev mobilnega brezžičnega omrežja pa imitira letenje ptic v jati. Cilj predmeta je študentom predstaviti uporabo znanj o delovanju narave in živih organizmov pri izgradnji računalniških sistemov ali algoritmov. Poleg konkretnega znanja bodo študenti dobili tudi teoretično ozadje, s čimer se bodo lažje prilagajali hitrim spremembam v današnji računalniški industriji. Spretnosti, pridobljene pri predmetu, so prenosljive, saj so predstavljene metode uporabne na zelo širokem spektru področij. Z naučenimi tehnikami si bodo študenti lahko pomagali tudi pri ostalih predmetih študija oziroma pri morebitni nadaljnji računalniški karieri, tako na doktorskem študiju kot v industriji.
Pregled vsebine predavanj:
1. Uvodno predavanje (motivacija, mehka logika, skupinsko obnašanje)
2. Programsko okolje Cinder++ (programsk vtičnik za C++ namenjen kreativnemu kodiranju, uporablja OpenGL za vizualizacijo)
3.-7. Mehka logika (mehka množica, pripadnostne funkcije, FIS, čas v mehki logiki, mehka aritmetika, mehka logika tipa 2, primeri uporabe)
8-12. Avtonomni agenti in skupinsko obnašanje (modeliranje usklajenega skupinskega obnašanja, osnove sistemov delcev, Boids, SPP model, animati, sistemi zaznavanj, nagoni, izbira akcije, verifikacija modelov)
13-15. Umetno življenje in umetni svetovi (učenje avtonomnih agentov in skupinskega obnašanja, framstics, stickyfeet, mehka evolucija in mehki genetski algoritmi)
Vaje:
Semestrski skupinski projekt modeliranja in simulacije povezan z vsebino predstavljeno na predavanjih.