23.
okt
FRI Piškot: Resonančni grafi in molekularni deskriptorji
ob 14:00

Vabljeni na FRI Piškot, na katerem bomo gostili doc. dr. Nika Tratnika s Fakultete za naravoslovje in matematiko Univerze v Mariboru. Tema predavanja sodi na področje kemijske teorije grafov. Predavanje bo v sredo, 23. oktobra 2019, ob 14.00 v predavalnici P3.

Povzetek:

Tema predavanja sodi na področje kemijske teorije grafov. V prvem delu se bomo osredotočili na resonančne grafe, ki modelirajo interakcije med Kekulejevimi strukturami molekul oziroma njihovih kemijskih grafov. Omenjenih bo nekaj rezultatov o resonančnih grafih nanocevk, fulerenov in fenilenov. V drugem delu predavanja se bomo posvetili molekularnim deskriptorjem (včasih jih imenujemo tudi topološki indeksi), ki so velikokrat invariante grafov, uporabljajo pa se za napovedovanje lastnosti kemijskih spojin. Uporabni niso le v kemiji, saj so koristni tudi pri analiziranju drugih kompleksnih omrežij. Prikazali bomo nekaj metod za učinkovito računanje raznih deskriptorjev na določenih družinah grafov.

O predavatelju:

Niko Tratnik se je rodil leta 1990 v Mariboru. Na Fakulteti za naravoslovje in matematiko Univerze v Mariboru je leta 2014 magistriral iz matematike, leta 2017 pa je na isti fakulteti zagovarjal doktorsko disertacijo. Trenutno je zaposlen kot asistent na Univerzi v Mariboru, kjer je bil leta 2018 izvoljen v naziv docenta za matematiko. Raziskovalno se ukvarja s področjem teorije grafov, še posebej ga zanima uporaba teorije grafov v kemiji in na drugih področjih.